District Organization Chart with Photos

District Executives

Kenneth Mugisha
District Governor
Muyenga
Sharmila Bhatt
District Governor Elect
Dar-es-Salaam
Jayesh Asher
District Trainer
Tanga
Xavier Sentamu
District Executive Secretary
Kiwatule
Ronald Kawaddwa
Deputy District Executive Secretary
Kasangati
Peter Kimbowa
District Treasurer
Muyenga
Sharmila Bhatt
District Strategic Planning
Dar-es-Salaam
John Magezi-Ndamira
Planning Implementation, Monitoring & Evaluation
Kampala-North
Harish Bhatt
District Rotary Foundation Committee Bahari
Dar-es-Salaam
Rebecca Mutaawe
Country Chair Uganda
Nansana
Venance Mushi
Country Chair - Tanzania
Songea
Joseph Kasozi
District Membership & Extension
Muyenga
Alimiya Osman
District Grants
Tanga
Anne Nkutu
District PR Kampala
Nalya
David Kasingwire
District Conference Chair
Kampala
Harshit (Raju) Sheth
District Stewardship
Dar-es-Salaam Oyster Bay
Sam Nsiyona
District Qualification
Bweyogerere-Namboole
Mike Sebalu
District TRF Fundraising
Bukoto
Fred Masadde Kabuye
District Mission Green Chair
Kampala-Ssese Islands
Michael Muriithi
District Youth Services
Nkumba

District Officers and Directors

Adeline Rutabanzibwa
Vice Country Chair - TZ
Bukoba
Agnes Batengas
Vice Membership & Extension Chair - TZ
Dar-es-Salaam Mikocheni
Ashik Nanabhai
Vice Chair - Friendship Exchange
Arusha Mount Meru
Asnath Ndosi
Vice District PR Chair - TZ
RC DarNorth
Bob Nsibirwa
District International Services Chair
Kampala-North
Bob Nsibirwa Rotary
Vijana Poa
Kampala-North
Catherine Njuguna
Vice District Trainer - TZ Dar-es-Salaam
Mikocheni
Catherinerose Barretto
Vice District Youth Chair
RC Dar North
Charles Musisi
District Webmaster and ICT Advisor
Muyenga
David Balaka
Vice PIME Chair
Muyenga
David Kahwa
Vice Chair - Stewardship - UG
Kampala South
David Sekiziyivu
District VTT & Scholarships
Muyenga
Edward Kakembo
District Youth Exchange Chair
Kampala-Ssese Islands
Emma Mbaga
Vice Chair WASH
RC Dar North
Frank Othembi
RI Convention D9211 Reception
Kampala-North
Frederick Kibbedi
Country Fund Coordinator - UG
Kampala Day-Break
Fulgensio Jjuuko
District Rotary Family Health Day
Kampala Nsambya
Geoffrey Haabaasa
RI Convention D9211 Booth
Port-Bell
Henry Kimera
Vice District Strategic Planning Chair
Kyengera
Herbert Tumwesigye
Rotary Frienship Exchange Chair
Bweyogerere-Namboole
James Nkooka
Country Grants Chair - UG
Bweyogerere-Namboole
Jane Pesha
District RCC
Dar-es-Salaam Mikocheni
Jayesh Asher
Vice District Strategic Planning Chair - TZ
Tanga
Jesca Nanfuka
District Attendance
Rubaga
Joseph Matovu
Vice District Trainer - UG
Kalisizo
Julie Kamuzze-Musoke
DG's Newsletter
Kasangati
Kav Kavuma
On to Entebbe / Toronto
Kampala-Ssese Islands
Kirumira Mukasa
Vice District RCC Chair
Masaka
Kishan Dhebar
Vice Rotary Vijana Poa TZ
Bahari-Dar-es-Salaam
Moh Versi
Vice Rotary Family Health Days - TZ Dar-es-Salaam
Oyster Bay
Nirmal Sheth
Vice Chair - Gift of Life
Dar-es-Salaam
Patrick Semwogerere
Vice Chair - Polio Plus
Kololo - Kampala
Ramesh Chauhan
Country Grants Chair - TZ
Bahari-Dar-es-Salaam
Reagan Tusiime
District Gift of Life Chair
Jinja
Rebecca Sauder
Vice Chair VTT & Scholarship
Usa River
Rose Atim
Vice Project Fair Chair
UG Gulu
Roselyn Kagaruki
Vice On to Entebbe / Toronto - TZ Arusha
Mount Meru
Rosemary Byanyima
District HIV/AIDS & Malaria Chair
Kololo - Kampala
Sadique Chagani
Vice Mission Green chair Arusha
Mount Meru
Sam Bwaya
District Water & Sanitation chair
Kampala-West
Sophia Chamzingo
Country Fund Coordinator - TZ
Dar-es-Salaam Mikocheni
Stephen Mwanje
District Project Fair
Mukono
Vikash Shah
Vice District TRF Fundraising - TZ
Dar-es-Salaam Oyster Bay
Vincent Matovu
Vice Country Chair - UG
Seeta
Vinoo Somaiya
Vice District Qualifications - TZ
Dar-es-Salaam Oyster Bay
William Mwengee
District TRF Polio Plus Chair
Tanga
Young Kimaro
Vice International Services Chair
Mwika
Navigation